Małgorzata Jaroszek: Wielkanoc to świetny moment, żeby pokazać obcokrajowcom nasze polskie tradycje

„«Wielkanoc bez granic» jest kontynuacją «Wigilii bez granic», która odbywa się od 2016 r. i jest zainicjowana przez Instytut Myśli Schumana. To wydarzenie polega na budowaniu relacji między Polakami a obcokrajowcami studiującymi, pracującymi lub mieszkającymi w Polsce. W tym trudnym czasie, kiedy jest epidemia koronawirusa, zachęcamy polskie rodziny, żeby w czasie Wielkanocy spotkały się przez Internet i podzieliły się z cudzoziemcami kulturą, tradycją i religią katolicką. Czas świąt jest bardzo dobrym momentem, kiedy możemy pokazać i opowiedzieć przed kamerą internetową, jak wyglądają polskie tradycje związane ze świętowaniem Wielkanocy” – powiedziała w poranku „Siódma 9” Małgorzata Jaroszek, rzecznik Instytutu Myśli Schumana. W rozmowie z Karolem Gacem zaprosiła do włączenia się w akcję  „Wielkanoc bez granic”.

„«Wielkanoc bez granic» jest kontynuacją «Wigilii bez granic», która odbywa się od 2016 r. i jest zainicjowana przez Instytut Myśli Schumana. To wydarzenie polega na budowaniu relacji między Polakami a obcokrajowcami studiującymi, pracującymi lub mieszkającymi w Polsce. W tym trudnym czasie, kiedy jest epidemia koronawirusa, zachęcamy polskie rodziny, żeby w czasie Wielkanocy spotkały się przez Internet i podzieliły się z cudzoziemcami kulturą, tradycją i religią katolicką. Czas świąt jest bardzo dobrym momentem, kiedy możemy pokazać i opowiedzieć przed kamerą internetową, jak wyglądają polskie tradycje związane ze świętowaniem Wielkanocy” – mówiła.

Jak można zgłosić chęć udziału?

„Na stronie wielkanocbezgranic.com są formularze – po polsku i po angielsku. Wystarczy wypełnić formularz, a my łączymy te rodziny w pary. Później podczas Wielkanocy mogą się spotkać, porozmawiać, podzielić się informacjami na temat swojego życia, kultury, tradycji. Mamy nadzieję, ze już po świętach te osoby będą miały okazję się spotkać i poznać osobiście, nie tylko przez internet” – opowiadała.

Instytut Myśli Schumana szuka także pomocników do koordynowania akcją.

„Jest to akcja ogólnopolska. Poszukujemy koordynatorów w poszczególnych miastach, w Warszawie również. Koordynator łączy zgłoszone osoby w pary. Są to wolontariusze, którzy działają z dobrego serca” – mówiła Małgorzata Jaroszek.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.